Chata pri Zelenom plese (Brnčalka)

Chata pri Zelenom plese (1 551 m n.m.) leží na konci Doliny Zeleného plesa, na brehu Zeleného plesa. Tesne nad ňou sa týči Jastrabia veža.


V roku 1876 vznikla pri prístupovej ceste k Zelenému plesu prvá útulňa - Egidova chata. Neskôr bola chata premiestnená na dnešné miesto chaty – na severný breh Zeleného plesa pod Jastrabiu vežu. Tam po troch rokoch vyhorela.


Od roku 1894 tri roky stavali predchodkyňu terajšej chaty - Fridrichovu chatu. Názov dostala podľa arcikniežaťa Fridricha, ktorý ju podporil finančným príspevkom. V roku 1926, vplyvom vzrastajúceho záujmu turistov o Vysoké Tatry, prešla chata rekonštrukciou - dostala stáleho chatára a personál pre celoročnú prevádzku.


V roku Fridrichovu chatu 1950 premenovali na Brnčalovu chatu podľa Alberta Brnčala, vtedajšieho predsedu Slovenského horolezeckého zväzu, ktorý v tom roku zahynul pri zostupe z Jastrabej veže. V súčasností je pomenovaná Chata pri Zelenom plese.


V súčasnosti je chatárom Tomáš Petrík. Chata pri Zelenom plese poskytuje ubytovanie a občerstvenie. Kapacita ubytovania je 56 lôžok v izbách plus niekoľko miest na núdzové prespanie v spacáku. Sídli tu taktiež stanica Horskej služby a chata je významnou križovatkou turistických chodníkov.


Najčastejšou prístupovou cestou je turistický chodník od autobusovej zastávky Biela voda. Ďalšia prístupová možnosť je po červenej značke Tatranskej magistrály, ktorá vedie od Skalnatého plesa cez sedlo pod Svišťovkou a odtiaľ schádza ku chate.


Pre načítanie mapy kliknite sem

INFO O CHATE

Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) Zelené pleso Výška nad morom 1 551 m n.m. Web www.zamka.sk Kontakt zamka@nextra.sk
+421 52 442 2636
+421 905 554 471
GPS N 49,173925°, E 20,219940° Prevádzka Chata je otvorená celoročne